نشست تخصصی پایگاه های پژوهشی برخط(شیوه های دسترسی، کاربری) 

نشست تخصصی پایگاه های پژوهشی برخط(شیوه های دسترسی، کاربری) به همت اداره کتابخانه و اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پژوهشکده اسلام تمدنی، نشست تخصصی پایگاه های پژوهشی برخط(شیوه های دسترسی، کاربری) با ارائه وحید شریفی مدیر اداره کتابخانه و اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی و دبیر علمی فاطمه معین به همت اداره کتابخانه و اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار گردید.

در ابتدای این نشست شریفی گفت: امروزه تولیدات وبی، یکی از زیربنایی‌ترین قالب‌های عرضه محتواهای دیجیتالی است؛ زیرا کاربران در هر زمان و مکانی که به اینترنت دسترسی داشته باشند، به‌آسانی می‌توانند از امکانات علمی و پژوهشی این گونه پایگاه‌ها بهره‌مند شوند. در حوزه علوم اسلامی وبگاه‌های متعددی را در موضوعات مختلف راه‌اندازی شده است که از جمله آنها می‌توان به پایگاه جامع قرآنی، جامع الأحادیث، حوزه‌نت، نورلایب، نورمگز، قاموس و جامع تاریخ اشاره کرد.

وی افزود: در نورمگز، بخشی به ارائه مقالات کنگره‌ها و همایش‌ها اختصاص یافته که کار بسیار خوب و ارزنده‌ای است. پیش از این، معمولاً در این پایگاه، مقالات مجلاتی که رسماً چاپ شده‌ بودند، نمایش داده می‌شد؛ اما از آنجا که یکی از اهداف نورمگز، عرضه همه محتواهای علوم اسلامی و انسانی است، این بخش نیز در نورمگز فعال شد؛ زیرا حجم قابل توجهی از مقالات، در همایش‌ها، یادواره‌ها، یادنامه‌ها، بزرگداشت‌ها، جشنواره‌ها و یا کنگره‌های علمی ارائه می‌شود و هیچ‌کدام از اینها روی پایگاه ارائه نمی‌شد.

مدیر اداره کتابخانه و اطلاع رسانی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی به معرفی پایگاه نورلایب پرداخت و گفت: نسخه جدید نورلایب، از لحاظ فنی، رشد مناسبی داشته است. یکی از قابلیت‌های پایگاه، وجود موتور آیات است؛ یعنی به کمک این امکان، کاربر می‌تواند تمام آیاتِ موجود در کتاب‌ها را شناسایی کند. در ضمن، آیه مربوطه، به پایگاه جامع قرآن پیوند داده شده است و با کلیک روی هر آیه، می‌توانید به‌راحتی تمام ترجمه‌ها، تفاسیر، شروح، تجزیه و ترکیب، اَعلام و اطلاعات مرتبطِ دیگر را ملاحظه کند. بر مبنای همین موتور، فهرست آیاتِ مورد استفاده در هر کتاب را ساخته شده است یعنی وقتی شما به هر کتابی منتقل شوید، می‌بینید در این کتاب از چه آیاتی استفاده شده است. علاوه بر آن، وقتی به وبگاه جامع قرآن بروید، ذیل هر آیه ملاحظه می‌کنید که این آیه، در چه کتاب‌هایی آمده است.

در ادامه شریفی افزود: پایگاه‌هایی مثل جامع الأحادیث، جامع قرآنی و یا پایگاه تاریخ که کارکرد کتابخانه‌ای هم دارند، اگر بخواهند به متن یک کتاب ارجاع دهند، باید به نورلایب وصل شوند؛ برای مثال، وقتی شما یک حدیث را در وبگاه جامع الأحادیث می‌بینید، چنانچه بخواهید متن آن در کتاب حدیثی ملاحظه کنید، به پایگاه کتابخانه دیجیتال نور منتقل می‌گردید و یا اگر بخواهید پیرامون آن موضوع، مقاله‌ای را مطالعه کنید، به نورمگز پیوند داده می‌شوید.

وی در پایان به معرفی پایگاه جامع تاریخ پرداخت و گفت: پایگاه جامع تاریخ، به عنوان بزرگ‌ترین پایگاه گاه‌ شمار مبتنی بر متون تاریخی است که تلاش دارد تمامی وقایع زمان‌دار تاریخ اسلام را در محدوده جغرافیایی جهان اسلام و اندکی پیش از تولد رسول خدا(ص) تا نیمه اوّل قرن چهاردهم هجری تحت پوشش خود درآورد و تاکنون موفّق شده بیش از ۵۰ هزار رویداد تاریخی را از ۱۴۱ منبع استخراج کند که البته این کار، ادامه دارد. در واقع، این وقایع تاریخی را می‌توان از بیش از ۱۵ هزار شخصیّت تاریخی یا از طریق ۲ هزار مکان تاریخی و یا از طریق ۳۶۲ دوره از دوره‌های مختلف تاریخی، بازیابی و مشاهده کرد. همچنین، محقّقان می‌توانند به وسیله کلیدواژه‌ها یا نمایه‌هایی که از عناوین رویدادهای تاریخی استخراج شده، وقایع مورد نظر خودشان را ملاحظه نمایند. این پایگاه بر اساس وقایع تاریخی زمان‌دار که حدّاقل سال آنها مشخّص باشد، سامان یافته است و صفحه اصلی، در حال حاضر، فعلاً اختصاص به رویدادها دارد.

پیمایش به بالا