نمایش محتوای وب نمایش محتوای وب

 

 

کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی

شیخ بهایی

دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی

 

 

معرفی کتابخانه

کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی شیخ بهایی در سال 1368 به منظور تأمین منابع اطلاعاتی مورد نیاز محققان، تأسیس شد. این کتابخانه پاسخگوی نیازهای علمی پژوهشگران حوزه علمیه مشهد و همچنین مراجعان دانشگاهی از اساتید و دانشجویان و پژوهشگران می باشد.

 

اهداف کتابخانه:

1- تهیه، حفاظت، سازماندهی و اشاعه اطلاعات آثار مکتوب و دیجیتال در زمینه علوم اسلامی و علوم انسانی

2- رفع نیازهای علمی- پژوهشی پژوهشگران حوزه علمیه خراسان و مراکز دانشگاهی

 

فعالیت های کتابخانه

 

پایگاه اطلاع رسانی پژوهشکده اسلام تمدنی

پایگاه اطلاع رسانی پژوهشکده تهیه و انتشار اخبار پژوهشکده، اطلاع رسانی فعالیت های علمی پژوهشی اعضای هیأت علمی، اخبار مربوط به گروه های پژوهشی، کرسی ها، نشست ها، نشریات پژوهشکده و ... را برعهده دارد.

 ici.isca.ac.ir

 

پورتال کتابخانه دیجیتال

کتابخانه دیجیتال دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در سال 1372 به منظور فراهم آوری و سازماندهی منابع اطلاعاتی مورد نیاز محققان، پژوهشگران و اعضای هیأت علمی این نهاد و ایجاد تسهیلات لازم جهت انجام مطالعات و تحقیقات مربوطه تأسیس شده است.

Dtelib.ir

 

با توجه به رسالت اصلی پژوهشکده اسلام تمدنی در خراسان رضوی که مطالعه و بررسی مولفه های تقویت کننده تمدن سازی و ظرفیت های شاخه های مختلف علوم اسلامی در تمدن زائی است، و از جانبی دیگر باز خوانی ظرفیت های عرفان و تصوف و مذاهب اسلامی می تواند ضمن تقویت ادبیات توصیفی تمدن، اهمیت این علوم اسلامی را در نظام هماهنگ تمدن مسلمین معلوم سازد.

 

20000 جلد کتاب دیجیتال با محوریت ادیان، فرق و مذاهب

4000 جلد کتاب دیجیتال با موضوع وهابیت و رد وهابیت

2000 جلد کتاب دیجیتال با موضوع تصوف و رد تصوف

 

سایر موضوعات:

علوم قرآن و حدیث، فقه مذاهب اسلامی، تاریخ و جغرافیا، کشورها و شهرهای اسلامی، ادیان توحیدی

 

این مجموعه علاوه بر کتب منتشره در ایران، شامل کتاب های کمیاب چاپ مصر، بیروت، عراق، هندوستان و پاکستان هم می شود.

 

 

بخش خدمات فنی

در این بخش تاکنون بیش 60000 جلد کتاب فهرست شده است. همچنین اسکن جلد کتاب ها و ورود اطلاعات فهرست مندرجات  کتاب در نرم افزار پارس آذرخش بر عهده این بخش است.

 

مخزن کتابخانه

اين کتابخانه داراي مجموعه غني از کتب در زمينه هاي مختلف علوم اسلامی و انسانی است که پژوهشگران، اساتيد، طلاب و دانشجويان برای استفاده از کتب موجود به اين بخش مراجعه کرده و از منابع موجود استفاده مي‌ کنند.

 در حال حاضر با بیش از 60000 جلد کتب فارسی ، عربی و لاتین، مجموعه‌ای غنی از منابع را در حوزۀ علوم انسانی و اسلامی را در بر دارد که براساس رده بندی کنگره نگهداری و دسترسی به آن به صورت قفسه باز می باشد.

 

بخش سالن مطالعه

این بخش پاسخگوی طلاب و پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی و مراجعین خواهر و برادر می باشد و مجهز به اینترنت و نرم افزارهای علوم اسلامی و منابع دیجیتالی می باشد.

 

بخش  نشریات

بخش نشریات کتابخانه با هدف نگهداری و ارائه خدمات مربوط به نشریات چاپی یکی دیگر از بخش های فعال کتابخانه می باشد که در سال 1373 شروع به کار کرد.

 این بخش  شامل نشریات مجازی(نورمگز و مگ ایران)، آرشیوی از نشریات گذشته نگر و همچنین نشریات جاری در قالب روزنامه، ماهنامه، فصلنامه در زمینه های تخصصی و عمومی شامل موضوعات  قرآنی، حدیث، فقه و فلسفه، کلام، تاریخ و ... می باشد. تعداد نشریات آرشیو بالغ بر 849 عنوان می باشد .

 

واحد فناوری اطلاعات

بخش فن‌آوری اطلاعات در کتابخانه‌ها به منظور افزایش سرعت، کیفیت، قابلیت ها، امکان دسترسی و ایجاد یکپارچگی در اطلاعات، کاهش نیروی انسانی و ایجاد ارزش افزوده، وظیفه ارائه برخی خدمات کتابخانه‌ای همچون سازماندهی و گردآوری منابع دیجیتال، خدمات مرجع و اطلاع رسانی منابع دیجیتال را برعهده دارد.

خدمات:

1- ارائه خدمات سفارش مدرك از طريق پست الكترونيك

2- ارائه دسترسی به بیش از 350 نرم افزار علوم اسلامی و انسانی

3- ارائه دسترسی به 26000 جلد کتاب دیجیتال

 

زیربنای کتابخانه 600 مترمربع

تعداد کارکنان 7 نفر

تعداد کتب 60000 جلد

تعداد کتب دیجیتال 26000 جلد

تعداد نشریات 849  عنوان

تعداد نرم افزارهای علوم اسلامی 350 عدد

تعداد منابع  صوتی و تصویری 209 عدد

 

 

ساعت کار کتابخانه 7:30 تا 19:30/ پنج شنبه ها 7:30 تا 17

 

 

پایگاه اینترنتی         http://dtelib.ir

پست الکترونیک      info@ici.isca.ac.ir

تلفن: 32233673- 051

نمابر: 32256048- 051

آدرس: مشهد، چهارراه خسروی به سمت چهارراه شهدا، نبش خیابان آیت الله طبسی، ساختمان دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، طبقه چهارم