نمایش محتوای وب نمایش محتوای وب

Untitled Document
معرفی کتابخانه

کتابخانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در سال 1368 به منظور فراهم آوری و سازماندهی منابع اطلاعاتی مورد نیاز محققان، پژوهشگران و اعضای هیئت علمی این نهاد و ایجاد تسهیلات لازم جهت انجام مطالعات و تحقیقات مربوطه تأسیس شد. کتابخانه ، با توجه به اهداف خاص دفتر تبلیغات اسلامی برای انجام پژوهش‌های بنیادی، علمی و کاربردی، از جایگاه خاصی برخوردار است و نقشی حیاتی در تغذیه اطلاعاتی مخاطبان خود ایفا می کند. کتابخانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی علاوه بر رفع نیازهای اطلاعاتی پژوهشگران و اعضای هیئت علمی، پاسخگوی نیازهای اطلاعاتی محققان حوزه علمیه مشهد و همچنین برخی اساتید دانشگاه در دو تالار اعضای هیئت علمی و تالار محققان می باشد و در راستای پیشبرد اهداف دفتر تبلیغات اسلامی، تمامی فعالیت‌های کتابداری و اطلاع رسانی را نیز برای آن انجام می دهد. این کتابخانه در حال حاضر با بیش از 50000 عنوان کتب فارسی و لاتین، همچنین 757 نشریه فارسی،  و دهها مقاله، پایان نامه، لوح فشرده، مجموعه‌ای غنی از منابع را در حوزۀ علوم انسانی و اسلامی تشکیل می دهد.

واحد فناوری اطلاعات

بخش فن‌آوری اطلاعات در کتابخانه‌ها به منظور افزایش سرعت کیفیت ، قابلیتها ، امکان دسترسی و ایجاد یکپارچگی در اطلاعات ، کاهش نیروی انسانی غیر حرفه‌ای و ایجاد ارزش افزوده، وظیفة ارائه برخی خدمات کتابخانه‌ای همچون سازماندهی و گردآوری منابع، امانت، خدمات مرجع و اطلاع رسانی جاری و … را برعهده دارد. از آن جهت که محور اصلی فن آوری اطلاعات، فراهم سازی امکانات لازم برای جمع آوری، انباشت، پردازش، توزیع اطلاعات است این بخش در کتابخانه دفتر تبلیغات اسلامی با نظارت بر اجرای سرورهای مرکزی کتابخانه که شامل نرم افزار تحت وب پارس آذرخش و بیش از 400 نرم افزار علوم اسلامی و همچنین نمایه و کتابخانه دیجیتال می باشد تلاش دارد تا بیشترین امکانات را برای دستیابی محققان و پژوهشگران به منابع دیجیتال و امکان بهره گیری سریع از اطلاعات موجود در کتابخانه فراهم سازد.

 

بخش تهیه منابع

یکی از مهمترین مأموریتهای کتابخانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، شناسایی و تهیه منابع مورد نیاز  مراجعان، محققان و اعضای هیئت علمی است، که این مهم بر عهده بخش تهیه منابع می باشد. بر اساس وظایف تعریف شده برای این بخش، کلیه سایتهای اینترنتی مرتبط با تازه های نشر و همچنین آخرین اخبار مربوط به ناشران مطرح در حوزه علوم انسانی و اسلامی رصد شده و  منابع تازه انتشار یافته شناسائي، و به اطلاع گروههای پژوهشی، آموزشی و تبليغي رسیده، و بر اساس اعلام نیاز آنان، با توجه به اقتضائات بودجه اي، اقدام به تهيه آنها می گردد. همچنین نمایشگاه هاي کتاب تهران و مشهد که هر ساله شاهد حضور ناشران داخلی و خارجی بسیاری است یکی از مهمترین مراکزی است که همکاران خبره این اداره با توجه به درخواستهای رسیده از سوي جامعه هدف، و یا پروژهای در دست انجام گروههای علمی و  نواقص احتمالی کتابهای موجود، اقدام به خرید از این نمایشگاه ها می نمایند. خريد از مراکز عمده عرضه و نشر کتاب در تهران و قم، به صورت دوره اي و منظم از ديگر طرق تأمين منابع مزبور است.

بخش خدمات فنی و کتابداری

بخش خدمات فنی و کتابداری کتابخانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، وظیفه اصلی خدمات دهی به مراجعان کتابخانه را از ساعت 30/7 تا 30/19 بر عهده داشته و با راهنمایی آنان، امکان استفاده بهینه از زمان و امکانات کتابخانه را برای مخاطبان فراهم می سازد. همچنین وظیفه فهرست نویسی و مرتب سازی فضای مخزن برای استفاده بهتر از منابع را بر عهده دارد. هر سال بیش از 1500عنوان کتاب در این بخش فهرست نویسی شده و هر روزه نزدیک به 5000 هزار جلد کتاب بازبینی وقفسه آرایی می گردد. این بخش با برپایی و مدیریت نمایشگاه تازه های خرید و نمایشگاه موضوعی که هر هفته برپا می گردد، نقش مهمی در معرفی منابع کتابخانه داشته و در گسترش فرهنگ کتابخوانی نقش به سزایی ایفا می کند.